ademkevenbaslik

İdeal bir öğretmenin en başta gelen özelliği, mesleğini severek, kendi isteğiyle seçmiş olması ve bu işe karakterinin uygun olmasıdır.

“Öğretmenlik para kazanmak, zengin olmak, lüks içinde yaşamak için seçilen bir meslek değildir”.(H. Ertuğrul)

Bu düşüncelerle mesleğe girenler ya da girmeyi düşünenler varsa yol yakınken ayrılmalarında çok büyük fayda vardır.

 

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir hizmet, bir özveri, bir ideal mesleğidir. Ruhsal anlamda tatmin mesleğidir.

“Toprağa atılan bir tohum, onlarca, yüzlerce yeni tohum için kendini feda eder. Bir öğretmen de yeni bir nesil için kendi rahatını feda eder”.(H.Ertuğrul)

İşte bu çileli yolculuğa çıkmadan önce düşünmek gerekir. Hazır mıyım, değil miyim? Bu bilince sahip olanlar öğretmenliği tercih etmelidir.

Günümüzde insanlık çok şey elde etmiştir, ama sevgi, hoşgörü yitirdiğimiz değerlerin başında gelir. Kaybettiğimiz bu değerleri verebilecek insan da öğretmendir. Öğretmenlik bir sevgi mesleğidir. Bu gün insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu temel duygu sevgidir, hoşgörüdür.

Şu an adliyelerde on milyona yakın davanın olduğu biliniyor. Bu demektir ki en az yirmi milyon insan birbiri ile mahkemelik. Bu durumun tek sorumlusu sanırım sevgi ve hoşgörü ortamının kaybolmasıdır.

Eğitim- öğretim, sevgi temeli üzerine kurulmalı ve sınıflarda korku, baskı değil de sevgi, hoşgörü atmosferi hakim olmalıdır. Böyle bir ortamda başarı kendiliğinden gelir.

“ Sevginin olduğu yerdeki ot yemeği, nefretin olduğu yerdeki et yemeğinden daha lezzetlidir.” diyen Sâdi, sevginin gücünü ne kadar da veciz bir şekilde dile getirmiş... Öğretmenler, sevgilerini sonuna kadar, sınırsızca vermezlerse, mesleklerinde başarılı olamazlar.

Duygular, hastalık taşıyan virüsler gibidir; yani bulaşıcıdır.

Bir ortama siz pozitif enerji verirseniz, orası kısa bir zaman sonra pozitif enerji ile dolar ve dolayısı ile herkes orada olmaktan zevk alır.

Ortama negatif enerji verirseniz, kısa bir zaman sonra ortam, dayanılmaz, gergin bir yer haline gelir ki, her an çatışmalar yaşanabilir.

İşte öğretmenler, sürekli sınıf ortamına iyi duygular vermeli ki, öğrencileri de bu duygularla beslensinler. Bu olumlu duygularla karakterlerini şekillendirsinler.

“En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir” sözü ile, büyük mütefekkir Cemil Meriç, ortaya bir prensip koymuştur. Her kim ki, bu prensibi kendine düstur edinirse hayatta başarılı olmaması mümkün değildir.

Adem Keven

Ziyaretçi İstatistikleri

096638
Bugün
Dün
Bu hafta
Bu ay
Hepsi
85
245
868
2939
96638

Site İçi Arama