ademkevenbaslik

Bir öğretmenin siyaset yoluyla ya da diğer yollarla ülkenin kötü kaderini  düzeltmesi çok zor ve hatta imkansız görünüyor. Okullardan ve öğrencilerden başlamak da çok uzun bir yolculuk.  Çünkü, bu güne kadar yapılanlar ortada.

O zaman, geriye, işe sadece kendimizden başlamak kalıyor. Her öğretmen, önce kendisini bilinçlendirmeli, kendi gücünün sınırlarını keşfetmeli, genişletmelidir. Eğer öğretmenler topyekûn bir bilinçlenme hareketine adım atarlarsa, toplum zaten, onların arkasından gelecektir. Mermere şekil verene heykeltıraş derler. Ağaca şekil verene marangoz derler. Kumaşa şekil verene terzi derler. İnsana şekil verene de öğretmen derler. Fakat heykeltıraşa, marangoza, terziye sanatçı derler de öğretmene sanatçı demezler. Halbuki en büyük sanatçı öğretmendir. Çünkü onun yaptığı iş, ağaca şekil vermekten de, kumaşa şekil vermekten de zordur.

Yine inşaat, elektrik, telefon gibi teknik işlerle uğraşanlara mühendis derler; ama eğitim işi ile uğraşan, insanın duygu ve karakterini inşa eden öğretmene mühendis demezler. Mühendise verilen değeri vermezler. Halbuki öğretmen de bir eğitim mühendisidir.

Meslekler insanı yüceltmez. İnsanlar meslekleri yüceltir. Her mesleğin yüz akı olduğu gibi, yüzkarası da vardır. Bu yüzden öğretmenlik mesleğini, yine lâyık olduğu makama, öğretmenler çıkaracaktır. Öğretmenlik mesleği, insanlık tarihinin en eski ve en kutsal mesleklerindendir.

Öğretmen doğal olarak bir liderdir. Sınıfının, okulunun, öğrencilerinin ve onların ebeveynlerinin doğal bir lideridir, onların rehberidir. Bu liderliği bilinçli bir şekilde kullanmak gerekir.

Ne yazık ki, uzun yıllardır öğretmenler, ekonomik problemlerin altında ezilmiş ve bu psikoloji ile kendilerini sınıflara, okullara, öğretmen odalarının dumanlı atmosferine mahkum etmişlerdir.

Şimdi öğretmenler, ağır ağır sınıflarından sokaklara, toplumun içine bir öğretmen kimliği ile çıkmalıdır.

Öğretmenler, sınıf sathından ülke sathına dağılmalı ve o yüce görevini tüm insanlık için icra etmelidir.

Adem Keven

Ziyaretçi İstatistikleri

096632
Bugün
Dün
Bu hafta
Bu ay
Hepsi
79
245
862
2933
96632

Site İçi Arama